2020 წლის აგვისტოში ამერიკის სახელმწიფო დეპარტამენტის "გლობალური ჩართულობის ცენტრმა" (GEC) რუსეთის დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის შესახებ ანგარიში გამოაქვეყნა, რომელშიც მიმოხილულია რუსული დეზინფორმაციის გავრცელების სტრატეგია და ძირითადი საყრდენები.
დეტალურადმოახლებული საპარლამენტო არჩევნების წინ, წარმოდგენილი კვლევის ფარგლებში, შესწავლილია 2020 წლის 1 აგვისტოდან - 2020 წლის 26 ოქტომბრამდე პერიოდში, პრორუსული და ანტიდასავლური პოლიტიკური პარტიების ოფიციალური გვერდების მიერ Facebook-ზე განთავსებული რეკლამების შინაარსი და მათში დახარჯული თანხები.
დეტალურად2020 წლის სექტემბერში, ევროკავშირის საგარეო სამსახურის პროექტმა EUvsDisinfo, გამოაქვეყნა კვლევა, რომელიც აჩვენებს, რომ 2020 წლის აგვისტოსა და სექტემბერში გერმანულ სოციალურ ქსელებში რუსი ოპოზიციონერი ლიდერის, ალექსეი ნავალნის მოწამვლის საქმეზე პრურუსულმა დეზინფორმაციამ გადაუსწრო არა ერთი ავტორიტეტ
დეტალურადლიეტუვას არქივმა საბჭოთა უშიშროების მასალების ნაწილი გაასაჯაროვა, მათ შორის სტატიების კრებულები, რომლებიც მხოლოდ სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის (КГБ) სპეცბიბლიოთეკებში იყო ხელმისაწვდომი და სრულიად საიდუმლოს წარმოადგენდა. 1989 წლის ერთ-ერთ კრებულში არის სპეცკორესპონდენტის სტატია იმის თაობაზე, თუ&
დეტალურადგაეცანით პუტინის რეჟიმის მიერ უახლეს წარსულში მოკლული და მოწამლული ოპონენტების მოკლე სიას.
დეტალურად2009 წელს, 23 აგვისტოს სტალინიზმისა და ნაციზმის მსხვერპლთა დღედ გამოცხადებით ევროპულმა სასამართლომ განაცხადა, რომ შეუძლებელია დავიწყებას მიეცეს ტრაგიკულ და დანაშაულებრივ წარსულთან დაკავშირებული ხსოვნა, რომელიც დაფუძნებული იქნება მორალურ, მსხვერპლებზე ორიენტირებულ მეხსიერებაზე. ამ მიდგომით უნდა აღ
დეტალურადჟურნალმა "Коммерсантъ Власть" 2008 წლის 22 სექტემბრის 37-ე ნომერში გამოაქვეყნა სტატია სათაურით „თავდაცვის სამინისტრო ომის დაწყების თარიღთან დაკავშირებით დაიბნა“. გთავაზობთ სტატიის თარგმანს.
დეტალურადსაერთაშორისო სპორტს აქვს ის იშვიათი უნარი, რის გამოც პოლიტიკოსები ყველაფერს დათმობდნენ: უნარი, რომ გააერთიანოს ერი.
დეტალურადსხვათა შორის, მას ჰყავდა ე.წ. ბატალიონი “აფხაზეთი”, რომელიც 1992 წელს, საქართველოსთან ომის დროს სისხლის გუბეებს აყენებდა და ცხონებულმა არძინბამ მას ამისთვის "აფხაზეთის გმირის ოქროს ვარსკვლავი" უბოძა… როგორც ჩანს, ჩვენი ამხანაგებიდანაც მუშაობდა მაშინ ბასაევთან ვიღაც, მაგრამ არა ФСБ [უსაფრთ
დეტალურადროგორც Booz Allen-ის ანგარიშშია აღნიშნული, „გრუ“-ს კიბეროპერაციებს აქვს სპეციფიური ლოგიკა, რომელიც თანხვედრაშია იმ პრინციპებთან, რომლებიც ზედმიწევნითაა გაწერილი „რუსეთის ფედერაციის სამხედრო დოქტრინაში“. მაშინ, როცა საქართველომ სულ ცოტა ხნის წინ, 2019 წელს გამოსცადა რუსული კიბერშეტევა ქართულ სერვე