საბჭოთა კავშირის მოჩვენებითი ბრძოლა შავი ჭირისა და შიდსის წინააღმდეგ
მაშინ, როდესაც მსოფლიო კორონავირუსის პანდემიას ებრძვის, საზოგადოებაში ხშირად ისმის მოსაზრება, რომ ავტორიტარული ან ტოტალიტარული სახელმწიფოები, როგორებიცაა ჩინეთი ან ჩრდილოეთ კორეა, უკეთ უმკლავდებიან ეპიდემიას, ვიდრე დემოკრატიული სამყარო. სტატია მიმოიხილავს სსრკ-ში ვირუსულ ეპიდემიებთან ბრძოლას.
რუსული პროპაგანდის ახალი ტალღა "ოსების გენოციდის" შესახებ
2020 წლის თებერვალში, სამხრეთ ოსეთში რუსი პარლამენტარების ჯგუფს ელიან, რომლებიც მუშაობენ 1920 წელს ქართველების მიერ ოსებისთვის მოწყობილი „გენოციდის“ აღიარების საკითხზე. ეს ყველაფერი წარმოადგენს საქართველოს მიმართ წარმოებულ ე.წ. „ჰიბრიდული ომის“ ერთ-ერთ ეტაპს.
პუტინის მიერ ნაწინასწარმეტყველები ლიბერალიზმის აღსასრული, ევრაზიანიზმი და საქართველო
ევრაზიანიზმის იდეებისა და ანტიდასავლური, ანტილიბერალური განწყობების გასავრცელებლად აქტიურად მუშაობს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო და მასთან დაკავშირებული ორგანიზაციები, ე.წ. „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტები. აღნიშნული ორგანიზაციები აფინანსებენ და მხარდაჭერას უცხადებენ დაწესებულებებსა და მოძრაობებ
პუტინმა აღიარა, რომ საქართველოში ომი წინასწარ იგეგმებოდა
2012 წლის აგვისტოში რუსეთის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ საქართველოს წინააღმდეგ სამხედრო შეტევა წინასწარ განზრახული იყო და მისი მეთაურობით მომზადდა. მან ასევე დაადასტურა, რომ 2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტის დაწყებამდე, რუსი სამხედროები შეიარაღებას აწვდიდნენ და ამზადებდნენ ადგილობრივი სამხედროებს სამხ
საქართველოს წინააღმდეგ 2008 წლის აგრესიაში მონაწილე 22 რუსი სამხედრო
საყოველთაოდ ცნობილია, რომ რუსეთი მთელ მსოფლიოში ჰიბრიდული ტერორიზმის ძირითადი შემოქმედია. ეს ქვეყანა თავისი დანაშაულებრივი რეჟიმი გარეულია მრავალ სამხედრო დანაშაულში, როგორც პოსტსაბჭოთა სივრცეში – საქართველოსა და უკრაინაში, ასევე ახლო აღმოსავლეთში – სირიაში. წლების შემდეგაც კი სოციალურ ქსელებში მ
რუსეთის მიერ სოციალური ქსელის პროპაგანდის იარაღად გამოყენება-ახალი გამოწვევა საზოგადოებისთვის
ათასობით ადამიანი დაესწრო იმ რუსული ჯგუფის მიერ ორგანიზებულ მსვლელობას, რომელსაც ამერიკის 2016 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე სოციალური ქსელის მეშვეობით გავლენის მოხდენაში ადანაშაულებენ. აღნიშნული დემონსტრაცია ნიუ-იორკში, აშშ-ის საპრეზიდენტო  არჩევნების შემდეგ რამდენიმე დღეში ჩატარდა და რუსეთთან და
უკრაინაში დაღუპული ქართველი მებრძოლები
2014-2017 წლებში, აღმოსავლეთ უკრაინაში, უკრაინის დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობისთვის ომში, ათი ქართველი სამხედრო დაიღუპა. ომი აღმოსავლეთ უკრაინაში 2014 წლის აპრილში დაიწყო, ადგილობრივ ხელისუფლებასა და რუსეთის მიერ მხარდაჭერილ სეპარატისტებს შორის. ქართველი ჯარისკაცები აღნიშნულ ომში მალე
რუსეთი აშშ-ის არჩევნებზე გავლენის მოხდენას Google-ის მეშვეობითაც ცდილობდა
"რუსეთის ოპერატიულმა სამსახურებმა მსოფლიოს უდიდეს საძიებო სისტემა „გუგლს“ რეკლამისთვის ათეულობით ათასი დოლარი გადაუხადეს. ამ ყველაფრის მიზანი კი ამერიკის საპრეზიდენტო არჩევნებში უძრავი ქონების მაგნატის, დონალდ ტრამპის გამარჯვება იყო" - ეს ინფორმაცია დღეს გაზეთმა „ვაშინგტონ პოსტმა“ გამოაქვეყნა.
პუტინის ოპონენტების საიდუმლოებით მოცული მკვლელობები დიდ ბრიტანეთში
ამერიკულმა გამოცემამ „BuzzFeed News” ჟურნალისტური გამოძიება ჩაატარა დიდ ბრიტანეთში რუსი ოლიგარქის, ბორის ბერეზოვსკისა და მისი გარემოცვის საეჭვო ვითარებაში გა
ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის შესახებ 2017 წლის I ანგარიში
საგარეო საქმეთა სამინისტრომ საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის შესახებ 2017 წლის პირველი კვარტალური ანგარიში გამოაქვეყნა, რომელიც  2017 <st